Oldalak

2012. május 8., kedd

Éljen a szotyi! Napraforgós, medvehagymás csiga



 Rajtam kívül még hányan vettetek iskola után a sarki trafikban pirított, meleg szotyit és ültetek fel a suli melletti pirosra mázolt pad háttámlájára egy jó kis szotyihéj köpködésre? Mindenki, ugye? :))) De mi lett a jó öreg szotyival? Jól megfeledkeztünk róla. Néha találkozunk vele a kenyér tetején, meg a müzliben.  Dió, pisztácia, fenyőmag, kesudió és a többi flancos maggal állandóan kísérletezgetünk. De szotyifagyit ettetek-e már?
Azt találtam ki, hogy szegény szotyolát lepiszkálom a magos kenyerek tetejéről és mindenféle finomságot készítek belőle, például süti tölteléket, pestot, valami zöldséges ropogóst, kenőkét a kenyérre, kekszet,  browniet, igen, browniet és FAGYIIIIIT! Várom a témában a Ti javaslataitokat is, legyen a főszereplő a napraforgó mag!

Elsőként következzen egy csigabiga jó sok szotyival, sajtkrémmel és medvehagymával. A tészta a jól bevált hidegen kelesztett, Stahl Judit könyből való, amit most ide másolok egy korábbi postomból.

Ez is hidegen kelesztett tészta, amit én nagyon favorizálok: az ember lánya este gyorsan megcsinálja a tésztáját langyos hozzávalókból, letakarva beteszi a hűtőbe és másnap előveszi a szép sima, megkeményedett és megkelt tésztát. Nagyon könnyű ilyenkor vele dolgozni, próbáljátok ki egyszer!


Hozzávalók:
A tésztához:

500 g finomliszt
50 g vaj
1 cs. porélesztő v. fél kocka friss
1 dl tej
2,5 dl víz
1 tk. cukor
1 ek. só


A töltelékhez:

1 doboz natúr sajtkrém
10 dkg hántolt, pirított, darált napraforgó mag
1 cs medvehagyma apróra vágva
natúr, hántolt napraforgómag szóráshoz

1 tojás a kenéshez

A  tejet és a vizet egy lábosba öntöm, közepes hőmérsékleten felmelegítem és beleteszem a vajat, majd lehúzom a tűzről. Kiöntök belőle kb. 1 dl-t egy kis tálkába , belekeverem a cukrot és beleszórom/belemorzsolom az élesztőt (ha túl meleg lenne akkor várok vele egy kicsit, nehogy kinyúvasszam az élesztőgombákat). A lisztet közben átszitálom és kb. 30 mp alatt a mikróban meglangyosítom. A liszthez adom a vizes-tejes kutyulékot, a sót és a felfutott élesztőt. Dagasztóspirállal min. 10 percig dagasztom. Ha már szép fényes és homogén a tészta, akkor a kézi mixert lekapcsolom, a tészta tetejét vékonyan megolajozom, hogy ne száradjon ki, letakarom, beteszem a hűtőbe és elmegyek aludni . Vigyázat, ez egy nagyon lágy tészta, kézzel nem lehet dagasztani!

 Másnap átgyúrom és kilisztezett deszkán 3 mm vékonyra nyújtom és egy keskeny, hosszú téglalapot formálok belőle. Megkenem a vajkrémmel, megsózom egy kicsit, rászórom a napraforgót és a medvehagymát. A hosszanti tengelye mentén feltekerem, 1 centis szeletekre vágom és sütőpapírral bélelt sütőlemezre teszem őket. Megkenem a tojással és meghintem még egy kevés natúr napraforgómaggal.
A duplájára hagyom kelni, közben bekapcsolom a sütőt 180 fokra. Amikor megkeltek kb. 10-15 perc alatt világos barnára sütöm őket.

3 megjegyzés:

  1. Picit érdekesen hangzik (számomra:), de mindenképpen megkóstolnám, mert nagyon jól néz ki a fotón, és a recept is tetszik. :)

    VálaszTörlés
  2. Nem igazán volt benne domináns a napraforgó, de adott neki egy plusz ízt.

    VálaszTörlés

Te mit gondolsz?

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails