Oldalak

2010. április 27., kedd

Pesto kesudióval és snidlinggel



Még Húsvét előtt vettem a piacon két jól megtermett cserepes metélőhagymát. Azt terveztem, hogy Húsvéra készítek belőle valamit. Végül elutaztunk és nem lett belőle semmi. Amikor szegények már kókadoztak, gyorsan kitaláltam, hogy pestot készítek az egyikből. Fenyőmag helyett kesudiót tettem bele. Isteni finom dolog kerekedett ki belőle,  minden íz külön kiérezhető belőle és egyik sem tolakszik a másik elé.

Hozzávalók:

1 nagy csokor snidling
10 dkg kesudió
10 dkg parmezán
1 -2 dl jó minőségű olivaolaj
só 

A metélőhagymát deszkán feldarabolom, a késes aprítóba teszem és melléöntöm a kesudiót, meg a reszelt parmezánt és ízlés szerint sót. Az olajat fokozatosan adom hozzá és krémesre darálom az egészet. Nagyon veszi fel az olajat, pontosan nem tudom, hogy mennyi ment bele. Sót én nem tettem bele, mert a parmezán miatt töményen sósnak éreztem, de tésztára téve már sótlan volt. Befőttes üvegbe tettem és még öntöttem olajat a tetejére.  Azóta rendszeresen rájárunk. :-)

Nagyon sokoldalúan fel lehet használni.  Tésztára, húsra, sütőben sült krumplira is tettem már belőle. 


2010. április 24., szombat

A nagy macaron projekt - tragikomédia egy felvonásban


Csak érdekességképpen írom le, receptet most nem írok hozzá, lejjebb linkelet néhányat. 

Kezdődött azzal, hogy ugyebár macaron őrület van. Lépten-nyomon macaronos postokba botlok, pedig három hete még azt sem tudtam, mi az a macaron.  Engem is elkapott a gépszíj és addig nem nyugodtam, míg ki nem próbáltam. Ez ma délután meg is történt. Azért nem volt zökkenőmentes a dolog. Először is a mandulám avas volt. 2800/kg-ért avas mandulát sóznak rám. Marha jó. Mindegy, próbának jó lesz. Avas mandula ide vagy oda,  hitvesem megdézsmálta a mandulát, így nem volt elég. Mentem kunyerálni a szomszédba. De még így sem volt elég, úgyhogy daráltam hozzá egy kis szezámmagot :-). 

Két recept segítségével arányosítottam a hozzávalókat. Elővettem az ajándék digitális mérlegemet, ami nem asztali, hanem falra szerelhető. Elég nagy koncentrációt igényelt a mérleget egyik kézzel a falhoz szorítanom, a másikkal pedig mérnem. :-) 
A nyomózsákba töltésnél kezdődtek a bajok. Kiderült, hogy a nyomózsákhoz nem tartozik olyan vég, ami ne lenne mintás. Nem is tettem rá véget, csak a menetes műanyag bigyót tettem rá. Igenám, annak meg nagyon széles volt a nyílása, így a massza ömlött ki belőle. Végül feltettem a mintásat. Kár, hogy nem az elején tettem fel, mert a massza elég folyékony volt ahhoz, hogy eltűnjön a minta. Vagyis a massza túl folyékony volt és nagyon szétterült. Összefolytak a halmocskák. Próbáltam késsel eltolni őket egymástól, miután egy kicsit szikkadtak :). Ja, meg szokás szerint porontyaim közül a nagyobbik a pulton ült és nézte, hogy mit ügyködök. De sajtkukackám izgett-mozgott és időnként meglökte a könyökömet, ami szintén betett a szabályos kör alakú macaron kezdeményeknek.

Na, mindegy, halmocskák pihentetve, sütő felfűtve. Tepsi betesz, hokedli odahúz és várja, hogy történjen a csoda. A csoda történik, de nem jól. Féloldalasak lettek a makik, csak egyoldalon nőtt talpacskájuk! Sütő kikapcsol, sütőajtó résnyire kinyit, majd néhány perc múlva tepsi kivesz. A makik féloldalasak maradtak. 

Színre, állagra szerintem jók egyébként. Persze mondanom sem kell, hogy szezámmag íze volt, mandula íznek nyoma sincs. 6 db lett arra érdemes, hogy valami krémmel összetapasszam őket.  Persze csokis lett a kezem és jól összefogdostam a macaronokat. Majd megálmodtam a három szem csodához egy csajos pinkes tüllös kompozíciót. Pink háttér és tüll a helyén, gép az állványon, fény bemérve, próbaképek készen. Majd beültetem a makaronokat a tüllbe és persze jól összekenem a tüllt is. :-)

Így hát maradt a tájkép csata után háttér. Még jó, hogy nem látszik. :-) Fogok még gyakorolni, mert lesz nemsokára fölösleges tojásfehérjém. Úgysem nyugszom addíg, amíg nem sikerül rendesen. 

De vajon miért lettek féllábúak a macaronjaim???? Plíííz help!

Tessék, néhány tökéletes macaron a profiktól:
http://www.piszke.blogspot.com/
http://renidani.blogspot.com/search/label/macaron
http://franciaulenni.blogspot.com/2010_02_01_archive.html#7544977050166096818

FIGYELEM!

Fali digitális mérlegemet asztalira cserélném.


2010. április 22., csütörtök

Tepsiben sült csirkecomb velesült rozmaringos zöldséggel


Nagyon egyszerű étel, gyakran készítem. Főleg, ha nincs időm a konyhában ácsorogni a tűzhely előtt. Csak összevágok mindenféle zöldséget, amit találok: krumpli, sárgarépa, lilahagyma, pasztinák,  cukkini, paprika, fokhagyma, stb.  

Hozzávalók:

kb. 1 kg zöldség vegyesen
csirkecomb
só, bors, rozmaring, grill fűszer

Egy mély tálba öntöm a megtisztított zöldséget, sózom, borsozom, rozmaringgal fűszerezem, rálocsolok egy kis olivaolajat és összekutyulom az egészet. 
Megmosom, megszárítom a csirkecombokat, befűszerezem grill fűszerkeverékkel, meglocsolom olivaolajjal, beteszem a tepsibe, köré teszem a zöldséget, alálöttyintek egy kis vizet és a tepsit lefedem alufóliával. 200-220 fok légkeverésen sütöm egy órát, majd leveszem a fóliát és néhány percet adok még neki, hogy szép piros legyen a teteje. A zöldség nagyon finom lesz a rozmaringtól. 

A gyerekek annyira éhesek voltak már,  hogy a fotót illetően komponálásról, dekorációról szó sem lehetett. :-)

2010. április 17., szombat

Ibolyakrémmel töltött citromfüves piskóta


Ma virágos kedvemben voltam, sőt vadvirágos kedvemben.  Délelőtt anyuéknál kertészkedtünk, majd valahogy az ibolya került szóba, mint ehető virág. Kiderült, hogy még nincs vége az ibolyaszezonnak, ahogy én hittem. Sőt, sógornőm mondta is, hogy hol látott ma útközben rengeteg ibolyát. Na, hazafelé meg is álltunk az ibolyázós helyen és szedtünk egy jó nagy csokorral. A gyerekeknek még ibolyafagyit ígértem, de útközben már egy süteményen járt az eszem. De erre a hétvégére nem terveztem sütemény sütést, így a liszt-cukor-tojás hármason kívül nemigen volt itthon egyéb alapanyag. No, meg tejszín. Aztán valahogy beugrott a citrom és a citromfű. Így lett a tészta citromos-citromfüves és a krémbe került az ibolya. Bevallom, az ibolyakrém túlzó megfogalmazás, helyesebb inkább a "nyomokban ibolyát tartalmaz" kifejezés. :-) Majd jövőre jobban rákészülök erre az ibolya témára, mert egyik kedvenc blogomon ibolyalekvárt is találtam.  A citromfű sajnos nem friss, hanem szárított Herbária tea. 

A piskótához:

6 tojás
6 ek kristálycukor
8 ek liszt
1 ek citromfű tea 
2 citrom leve és reszelt héja
fél zacskó sütőpor

A sütőt 180 fokra felmelegítem. A citromfüvet leforrázom fél dl forró vízzel. A tojásokat a cukorral habosra keverem, keverés közben apránként hozzáadom a kihűlt citromfüvet a levével együtt, majd a citromok levét és héját is. A zselatin lapokat vízbe áztatom, majd néhány ek vízzel együtt felmelegítem és ha kicsit lehűlt, hozzáadom a tejszínhez. A tejszínt a porcukorral és a zselatinnal felverem, majd hozzáadom az ibolyás tejszínt is. (Azért teszek bele zselatint, mert én a mostani tejszíneket nem tudom felverni. Mielőtt elérik a megfelelő állagot, kicsapódik benne a zsír. Egyébként mindig mascarponeval csinálom az ilyen jellegű töltelékeket, de most sajnos nem volt otthon.) Fél órára beteszem a hűtőbe. A piskótalapot kettévágom és megtöltöm a krémmel.

Mivel más nem volt otthon, ezért a kávédarálón a kristálycukorral együtt összedaráltam egy kis citromfüvet is és azzal szórtam meg a süti tetejét. Nagyon szép halvány zöldes színe lett a porcukornak, a fotón sajnos nem látszik. 
Hogy milyen az íze? Üde, friss, tavaszias. A tejszínben érezni valami mást is a vanílián kívül.  A citrom és a citromfű nem nyomja agyon ezt az ízt, inkább kiemeli. Egyébként az ibolyámnak sajnos nem volt illata, sem jellegzetes íze.  Viszont a citromfüves porcukor mennyei!


-

2010. április 16., péntek

Medvehagymás nudli sütőtökkel


Végre megjavult a notebookom, már azt hittem, hogy el kell búcsúznom tőle. Ugyanis annyira "régi", hogy már csak bontóban kapni hozzá alkatrészt, azt is elvétve. 3 éves...Jó, mi???
Végre le tudtam tölteni a fényképezőgépről a fotókat. Akad rajta néhány ételfotó is. :-) Mint pl. ez itt fönt. Ebben a borús időben minden szürke, kontraszt nélküli volt. Már nagyon vágytam a színekre, úgyhogy legyártottam néhány színes ételt. Sőt, valamelyik nagyon színes hátteret, kiegészítőket kapott, úgyhogy most néhány poston keresztül kaptok egy kis színkavalkádot.
Na, de jöjjön a nudli. Egyik nap a piacon vettem a nénitől egy darab sütőtököt. Nem tudtam, mi legyen vele, mert a levest, meg a sütőben sült tököt azért így április közepén járva eléggé unjuk. Belelapoztam az egyik szakácskönyvbe - Tészták olasz módra a Magyar Könyvklubtól - és ott találtam egy sütőtökös gnocchit. Magát a gnocchit viszont nem írja a könyv. Még sosem csináltam gnocchit, meg krumplinudlit sem, úgyhogy internet hiányában azt egy másik könyvből lestem ki. Szóval első krumplinudlim állagát tekintve nem lett az igazi, kellett volna még belegyúrnom egy kis lisztet. Ja, meg az első adagot szétfőztem, mert szólt a telefon, visítot a gyerek, semmi, csak a szokásos. De más hibája nincs a receptnek. ;-) Ezt a fiúk is igazolhatják, úgy ették, mint kacsa a nokedlit. Medvehagyma nem volt az eredeti receptben, azt én tettem a tésztába a színe miatt. A sütőtökhöz meg petrezselymet írt, azt viszont kihagytam, valahogy nem éreztem odaillőnek, inkább zsályát tettem bele. Ja, ha a nudlit nem jól írom, javítsatok!

A nudlihoz:

6 közepes, jól szétfővő krumpli, pl. Ella
1 tojás
liszt
néhány szál medvehagyma apróra vágva, só, bors

A krumplit héjával együtt felteszem főni. Ha puha, forrón lehúzom a héját és átnyomom a krumplinyomón. (Nekem ez hiányzik az eszköztáramból, úgyhogy én egy tálcára tettem a forró krumplikat és villával törtem össze, majd kitettem a terasz kövére, így szétterítve nagyon hamar kihűlt.) Ha kihűlt, beleteszem a tojást, a medvehagymát, sózom, picit borsozom és annyi liszttel dolgozom el, hogy ne ragajon a kezemhez. 4 részre osztottam a masszát és ujjnyi vastagságúra sodortam őket. kb. két centis darabokra vágtam és belisztezett villával kicsit megnyomogattam. Kb. negyed órát pihentettem a nudlikat, majd lobogó vízben kifőztem őket. Ha feljöttek a víz tetejére, már tettem is ki a szűrőbe őket.


A szószhoz:

1/2 kg sütőtök
1 fej hagyma
1-2 gerezd fokhagyma
2 dl hús alaplé (én a DM-es Alnatura csirkeleves kockából csináltam. Bio és nem mellékesen Na glutamát mentes)
15 dkg parmezán vagy grana padano
tejszín
néhány szál friss zsálya
só, bors
vaj, olaj

Kevés vajon és olajon megfuttatom az apróra vágott hagymát és fokhagymát. A sütőtököt meghámozom és apró kockákra vágom. Rádobom a hagymára, borsozom, rátépkedem a zsályát, hozzáadom a hús alaplét és fedő alatt puhára párolom. A mielőtt teljesen megpuhulna a tök, leveszem a fedőt és ha túl sok a leve, kissé elforralom. Rálöttyintek egy kis tejszínt csak a selymesség kedvéért és megszórom a lereszelt sajttal. Összekeverem, majd az egészhez hozzáadom a kifőtt nudlikat. Azt is összekeverem és tálaláskor megszórom még egy kis sajttal.

2010. április 10., szombat

Mézes-pisztáciás kölespehely fagylalt lime szósszal - a harmincharmadik VKF-re




Nagyon örültem Limara témaválasztásának, mert már régóta terveim vannak a kölespehellyel. Amikor a gyerekek kisebbek voltak, a gabonák közül elsőként a kölespelyhet vezettem be náluk: babatápszerből és kölespehelyből csináltam nekik kölespudingot. (Azóta is nagyon szeretik, apukával egyetemben. Persze most már tejjel, készítem, mézzel és vaníliával ízesítem.) Szóval már ekkor eldöntöttem, hogy valamikor majd visszatérek a kölespehelyhez. Lám, elérkezett az alkalom. Először a pudingnál ragadtam le és gondoltam, hogy kicifrázom, de rákeresem a neten és elég sok kölespuding recepttel találkoztam. Aztán beugrott, hogy ha van rizsfagylalt, miért ne lehetne kölespehely fagylalt is! Pár hete legyártottam a prototípusát, majd két napja a végleges változatot. A kölespehely nem túl karakteres ízű, halványan emlékeztet a dióra, ezért dobtam fel egy kis mézzel és pisztáciával. De még így sem volt túl jellegzetes, ezért úgy  gondoltam, hogy elbír még egy kis öntetet. A szósz pedig azért lett lime, hogy harmonizáljon a pisztácia színével. :-) Szerencsére az ízével is harmonizál.

Hozzávalók:

5 dl tej
4 ek kölespehely
1 tojás sárgája
1 vanília rúd
4 ek méz
2 dl tejszín
1 marék tisztított pisztácia

A tejet felteszem főni, kikaparom a vanília rudat és beleteszem a kikapart belsejét és a hüvelyt is. Néhány percig kis lángon forralom, hogy az aromák felszabaduljanak. Kiveszem a vanília rudat, majd beleteszem a tejbe a kölespelyhet. Pár percig forralom, gyakran megkeverem, hogy le ne égjen. Közben a tojások sárgáját kikeverem a mézzel. Ha a köles megpuhult és jól besűrítette a tejet, akkor beleteszem a mézes tojássárgáját. Folyamatosan keverem néhány percig, majd félreteszem hűlni. Hűlés közben is megkeverem néhányszor, hogy ne bőrösödjön be a teteje. Ha teljesen kihűlt, akkor hozzáöntöm a tejszínt és habverővel néhány percig magas fordulaton verem, hogy habos legyen. Végül a pisztáciát felaprítom, beleszórom és elkeverem. Majd beteszem a mélyhűtőbe néhány órára. Gyakran átkeverem, hogy ne kristályosodjon fagyás közben. Bevallom, ez nekem még nem sikerült, úgyhogy ideje lesz beszereznem egy fagyigépet. 
Amíg megfagy a krém, addig elkészítem a lime szószt.

Hozzávalók:

1 lime

1 dl víz
3 ek cukor

Egy lime-ot alaposan megmosok és lereszelem a héját egy apró lyukú reszelőn. Egy dl vizet elkeverek egy lábosban 3 ek cukorral és felteszem melegíteni. Ha forr, beleteszem a lime lereszelt héját belenyomom a levét is és szép sűrűre beforralom. Lehűtöm és a fagyi tetejére kanalazom.


A pisztácia pucolás is megér egy bekezdést. Lehet kapni tisztítottat, de aranyárban mérik. Én sajnáltam rá a pénzt és nekiálltam megtisztítani. A csonthéj feltörése után néhány percig forró vízbe áztattam a magokat, majd - Chili&Vanília pisztáciapucolásából okulva - elővettem egy mikroszálas törlőkesztyűt, amit kifordítottam, hogy a mikorszálak legyenek belül. Ebbe tettem a víztől felpuhult héjú magokat és dörzsöltem, masszíroztam őket egy-két percig. Majd kiborítottam és kiválogattam a gyönyörű, üdezöld magokat a héjak közül.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails